Mamy ogromne powody do dumy po zakończonych właśnie Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce w Berlinie. Na sukces reprezentacji Polski, która zajęła ostatecznie 2 miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw (7złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal) złożyły się świetne występy naszych reprezentantek – Patrycji Wyciszkiewicz i Joanny Fiodorow (obie OŚ AZS Poznań).

Patrycja wraz z “Aniołkami Matusińskiego” wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy w biegu sztafetowym 4x400m z wynikiem 3:26.59. Podopieczna trenera Edwarda Motyla po bardzo dobrym występie w eliminacjach sztafet mogła być pewna swojego udziału w finale, gdzie również pokazała klasę biegnąc na trzeciej zmianie i nie dając się wyprzedzić żadnej z rywalek, przekazała pałeczkę na pierwszej pozycji Justynie Święty-Ersetic, która odparła atak i finiszowała na pierwszej pozycji przed sztafetami Francji i Wielkiej Brytanii. Skład złotej sztafety: Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Justyna Święty-Ersetic, a także biorące udział w biegu kwalifikacyjnym Natalia Kaczmarek i Martyna Dąbrowska

Z kolei Joanna Fiodorow po ekspresowym przejściu eliminacji w finale musiała zmierzyć się nie tylko z mocnymi krajowymi rywalkami – Anitą Włodarczyk i Malwiną Kopron ale też wiceliderką europejskich tabel – Białorusinką Hanną Malyshik, czy Francuzką Alexandrą Tavernier. Ta ostatnia właśnie rozdzieliła na podium Polki Anitę Włodarczyk i Joannę Fiodorow rzucając rekord Francji. Asia trenująca na co dzień w Białymstoku z Malwiną Wojtulewicz w swojej najlepszej próbie osiągnęła równe 74 metry. Tuż za nią uplasowała się trzecia z Polek – Malwina Kopron, która jeszcze dwa lata temu reprezentowała również OŚ AZS Poznań.

FOT MAREK BICZYK PZLA

Finalistką Mistrzostw Europy została Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań), która wraz z koleżankami wywalczyła czasem 43.34 szóste miejsce w europejskim czempionacie (sztafeta w składzie: Kamila Ciba, Anna Kiełbasińska, Martyna Kotwiła, Ewa Swoboda).
Z pozostałych reprezentantów Wielkopolski najbliżej wejścia do finału byli Anna Jagaciak-Michalska, której zabrakło 4cm do minimum kwalifikacyjnego w trójskoku, które wynosiło 14.05m (Ania zajęła ostatecznie 14 miejsce z wynikiem 14.01m) oraz sprinterom Erykowi Hamplowi i Krzysztofowi Grześkowiakowi z sztafety 4x100m. Eryk biegł na pierwszej zmianie sztafety w eliminacjach, która wywalczyła co prawda awans z dużym Q jednak sztafeta Polska została zdyskwalifikowana za przekroczenie toru biegu przy ostatniej zmianie.
Bardzo dobrze w debiucie na imprezie seniorskiej zaprezentowała się zawodniczka WMLKS Nadodrze Powodowo Alicja Konieczek w biegu na 3000m pprz. Podopieczna trenera Artura Walczaka-Mortezaei zajęła 9 miejsce w swojej grupie eliminacyjnej z nowym rekordem życiowym poprawionym o ponad 6 sekund 9:41.16 i zajęła 17 miejsce.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom klubowym!