1 srebrny oraz 2 brązowe medale to tegoroczne żniwa naszych młodych lekkoatletów podczas międzynarodowych imprez mistrzowskich. Srebrnym medalistą został Wojciech Marok w pchnięciu kulą a brązowymi medalistkami Sara Neumann oraz Susana Lachele w biegu rozstawnym 4x400m podczas Mistrzostw Europy do lat 20, które odbyły się w szwedzkim Boras.


Międzynarodowy Mecz U18 Polska-Ukraina-Turcja-Białoruś-Rumunia
Kijów /UKR/, 29.06.2019

 

W meczu juniorów młodszych Wielkopolskę reprezentowały trzy zawodniczki. Najlepiej z nich spisała się zawodniczka LUKS Orkan Września, podopieczna trenera Andrzeja Pujdaka – Marika Majewska w biegu na 100m ppł., która zwyciężyła z wynikiem 13.81 (+0.3), zdobywając komplet punktów dla reprezentacji Polski. Drugie miejsce w skoku w dal zajęła Roksana Jędraszak (MKL Jarocin, trener Mateusz Gościniak) uzyskując w najlepszym skoku wynik lepszy o centymetr od swojego rekordu życiowego 5.66 (-0.3). Zwyciężyła z wynikiem 5.71 Ukrainka Anna Lipinska. W trójskoku Polskę reprezentowała Joanna Mosiek. Zawodniczka MUKS Kadet Rawicz skoczyła na odległość 11.71 (+0.2) i zajęła 3 miejsce (1. Natassia Drozd /BLR/ 12.41).
Mecz zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Polski (17 indywidualnych zwycięstw) 101pkt, przed Ukrainą-71pkt oraz Białorusią-63pkt.

XXX Letnia Uniwersjada 
Neapol /ITA/, 3-14.07.2019

Podczas jubileuszowej XXX Letniej Uniwersjady wielkopolskie kluby i uczelnie reprezentowało dwoje zawodników OŚ AZS Poznań – Kamila Ciba oraz Marcin Wrotyński. Studentka AWF Poznań – Kamila Ciba swoje zmagania rozpoczęła od eliminacji biegu na 100m, gdzie uzyskała drugi czas ósmej serii eliminacyjnej – 11.69 (+0.3) i awansowała bezpośrednio do biegu półfinałowego. W półfinale zajęła 5 miejsce w swojej serii z czasem 11.74 (-0.5), co nie wystarczyło na awans do biegu finałowego. Podopieczna trenera Tadeusza Osika zajęła ostatecznie 15 miejsce. Zwyciężyła zawodniczka z Indii – Dutee Chand z wynikiem 11.32. Kamila startowała ponadto w sztafecie 4x100m. Polki w składzie: Ochocka-Ciba-Forkasiewicz-Kołodziej awansowały z 3 miejsca w biegu eliminacyjnym do finału z czasem 45.17, jednak w biegu finałowym zostały zdyskwalifikowane (DQ 170.7). W rzucie młotem Polskę reprezentował student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, podopieczny trenera Jacka Biernackiego- Marcin Wrotyński. Zawodnik poznańskiego AZSu w swoim pierwszym seniorskim starcie nie zaliczył niestety żadnej próby podczas kwalifikacji (awans dał wynik 59.40).


12. Mistrzostwa Europy U23
Gävle /SWE/, 11-14.07.2019

 

Pięcioro naszych zawodników wystartowało w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w szwedzkim Gävle. W życiowej formie na zawody pojechał zawodnik OŚ AZS Poznań – Adam Balcerek. W eliminacjach biegu na 200m ustanowił rekord życiowy 21.23 zajmując 2 miejsce w swojej serii. Jednak po przekroczeniu linii mety rozpędzony, niefortunnie upadł doznając poważnej kontuzji, która wykluczyła go z dalszych startów. Jego klubowi koledzy Eryk Hampel i Jakub Gałandziej wystąpili w sztafecie 4x100m, która zakwalifikowała się z 7 czasem eliminacji (39.90q) do finału. Tam niestety nie udało się dobiec zespołowi do mety. W dłuższej sztafecie – 4x400m wystąpił również zawodnik AZSu Poznań – Mikołaj Buzała. Podopiecznego trenera Edwarda Motyla mogliśmy zobaczyć w biegu eliminacyjnym – reprezentacja zakwalifikowała się do finału z 2 miejsca w serii 2 z wynikiem 3:07.12 Q. W finale zamiast Mikołaja w składzie sztafety pojawił się startujący wcześniej indywidualnie Tymoteusz Zimny (WKS Śląsk Wrocław) – wychowanek trenera Romana Wiśniewskiego (MKS Baszta Szamotuły). Sztafeta 4x400m mężczyzn zajęła ostatecznie 4 miejsce (3:07.37). W rzucie młotem eliminacji nie przebrnęła Patrycja Maciejewska (UKS Achilles Leszno). Trenująca pod okiem trenerki Hanny Górskiej zawodniczka nie zaliczyła żadnej próby.
W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 2 miejsce (6-3-3) za reprezentacją Niemiec (9-6-6).


25. Mistrzostwa Europy U20
Borås /SWE/, 18-21.07.2019

 

Najbardziej medalodajną imprezą dla wielkopolskich lekkoatletów okazały się Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbyły się w połowie lipca w szwedzkim Borås. Do reprezentacji zostało powołanych siedmioro zawodników. Największym sukcesem i niespodzianką był srebrny medal Wojciecha Maroka w pchnięciu kulą. W konkurencji tej oprócz Wojtka wystąpił także brązowy medalista ubiegłorocznych ME U18 Piotr Goździewicz (UKS 12 Kalisz). W eliminacjach grupy A Wojtek uzyskał wynik 18.86 co pozwoliło mu się zakwalifikować do finału. Mniej szczęścia miał natomiast podopieczny trenera Marcina Małeckiego – Piotr, który podczas kwalifikacji w grupie B uzyskał w najdalszym pchnięciu wynik 18.40. Okazało się, że to o 5 cm za mało by wystąpić w finale. Ostatecznie zawodnik został sklasyfikowany na 14 miejscu. W finale walka o medale toczyła się do ostatniej kolejki. Ostatecznie w ostatniej serii, pokazując stalowe nerwy, podopieczny trenera Andrzeja Kobierskiego uzyskał najlepszy w życiu rezultat posyłając kulę na odległość 20.07 i zdobył srebrny medal Mistrzostw Europy! Ogromną niespodziankę sprawiły również nasze wspaniałe czterystumetrówki: podopieczna trenera Romana Marciniaka – Susana Lachele (KS Gwardia Piła) i Sara Neumann (UKS Orkan Środa Wlkp.) trenująca na co dzień z trenerem Mieczysławem Kaczorem zdobywając w sztafecie 4x400m brązowe medale. Susana starty rozpoczęła od biegu indywidualnego na 400m, w którym z 15 czasem eliminacji (55.40q) awansowała do półfinału, gdzie poprawiła swój wynik na 55.25 i zajęła ostatecznie znakomite 12 miejsce. Sara Neumann swój pierwszy start zaliczyła w eliminacjach biegu 4x400m, gdzie wraz z koleżankami reprezentacyjnymi z czasem 3:39.40 zakwalifikowały się do biegu finałowego. W finale do składu dołączyła Susana Lachele i sztafeta w składzie Formella-Neumann-Wsołek-Lachele po świetnych biegach naszych zawodniczek mogła cieszyć się z brązowego medalu. Polki uzyskały w finale czas 3:37.13. Zwyciężyły Brytyjki z najlepszym w tym roku na świecie wynikiem w kat. u20 3:33.03. Szóstą zawodniczką Mistrzostw Europy została w sztafecie 4x100m zawodniczka LUKS Orkan Września – Paulina Guzowska. Sztafeta 4x100m (Guzowska-Potasznik-Skrzyszowska-Stefonowicz) zakwalifikowała się z 7 czasem (45.14q) do biegu finałowego. Tam nasza reprezentacja z podopieczną trenera Andrzeja Pujdaka na pierwszej zmianie osiągnęła wynik 44.72 i zajęła 6 lokatę. Zwyciężyły Brytyjki (44.11). Dwa oczka wyżej rywalizację w biegu sztafetowym zakończył zawodnik KS Stal LA Ostrów Wlkp. – Patryk Wykrota. Sztafeta w składzie: Szachniewicz-Charzyński-Wykrota-Plichta zajęła 2 miejsce w 2 serii eliminacyjnej z czasem 40.51 i awansowała do finału. W finale reprezentacja pobiegła jeszcze szybciej i z wynikiem 40.34 zajęła miejsce tuż za podium. Zwyciężyli Niemcy – 39.79. Podopieczny trenera Michała Walczaka startował również indywidualnie w biegu na 200m, niestety został zdyskwalifikowany (DQ 163.3 – bieg poza torem). Powołany do reprezentacji w sztafecie 4x100m został również Łukasz Żok z WMLKS Nadodrze Powodowo, którego niestety nie mogliśmy zobaczyć w biegu.

15. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF)
Baku /AZE/, 22-27.07.2019

Do stolicy Azerbejdżanu na 15 Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy powołane zostały dwie zawodniczki z wielkopolski. Nadzieje medalowe wiązaliśmy przede wszystkim z występem Mariki Majewskiej w biegu na 100m ppł, która w tym roku uzyskała znakomity rekord życiowy – 13.50. W Baku podczas eliminacji zajęła 4 miejsce w swojej serii uzyskując 5 czas eliminacji. W finale zajęła niestety dopiero 8 miejsce z wynikiem 14.20. Zwyciężyła Francuzka Lea Vendome z wynikiem 13.52. Na 11 miejscu zmagania w Baku zakończyła rawicka trójskoczkini – Joanna Mosiek, która w finale uzyskała w jedynej mierzonej próbie wynik 11.16. W eliminacjach uzyskała wynik tylko 8 cm bliższy od rekordu życiowego – 12.09. W trójskoku z wynikiem 13.26 zwyciężyła Maja Aaskag ze Szwecji. Do sztabu trenerskiego reprezentacji została powołana również trenerka Joanny – Aldona Świtała (MUKS Kadet Rawicz).

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom, trenerom i klubom tych wspaniałych sukcesów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.