W dniach 6-7 grudnia 2019 roku w murach Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie odbyła się doroczna Konferencja Metodyczno-Szkoleniowa Trenerów Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Gościem specjalnym był Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Henryk Olszewski.

Otwarcie Konferencji przez Prezesa WZLA dra Jacka Biernackiego

Konferencję otworzył Prezes WZLA dr Jacek Biernacki, który powitał gości oraz licznie zgromadzonych szkoleniowców z Wielkopolski a także podziękował gospodarzom – Pani Dyrektor Alinie Kasprzak oraz trenerom UKS Przełaj Żerków: Władysławowi Bierła, Romanowi Wyduba i Dawidowi Bierła za gościnność oraz pomoc w organizacji naszego spotkania. Następnie wspólnie minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, którzy odeszli w ostatnim roku: śp. Bohdan Zieliński, Stanisław Szudrowicz, Zenon Begier, Władysław Kosiński.

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał dr Jarosław Kisiel, który przedstawił prezentację firmy Gardenia Sport specjalizującej się w projektowaniu, budowie i wyposażaniu obiektów sportowych w tym lekkoatletycznych – także w naszym regionie.

Prezentacja firmy Gardenia Sport – dr Jarosław Kisiel

Niezwykle ciekawy wykład o “Psychologicznych aspektach pracy trenera” poprowadziła mgr Karolina Chlebosz – psycholog sportowy, doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Za zgodą Pani Karoliny materiał ten mogą Państwo pobrać pod adresem:
Prezentacja do pobrania

Wykład mgr Karoliny Chlebosz

Następnie głos zabrał Prezes PZLA Pan Henryk Olszewski. Krótko nawiązał do wykładu o psychologii wzbogacając podane informacje o swoje osobiste doświadczenia trenerskie w pracy z zawodnikiem na poziomie mistrzowskim.

Wystąpienie Prezesa PZLA dra Henryka Olszewskiego

W dalszej części swojego wystąpienia Prezes podkreślił rolę Wielkopolski we współzawodnictwie ogólnopolskim i naszą wysoką pozycję a także nakreślił plany Polskiego Związku LA na kolejne lata oraz pokazał jeden z nich – wizualizację projektu nowej, własnej siedziby Związku, która ma powstać w najbliższych latach. Na koniec wręczył Odznakę Zasłużony Trener LA trenerowi KS Gwardia Piła Romanowi Marciniakowi.

Po wspólnej kolacji swoimi doświadczeniami z pracy trenerskiej podzielili się trenerzy naszych młodych Mistrzyń: Andrzej Pujdak (LUKS Orkan Września) – trener Mariki Majewskiej oraz Roman Marciniak (KS Gwardia Piła) – trener Susany Lachele i Klaudii Adamek. Przedstawili nam oni pracę jaką wykonali z zawodniczkami w minionym roku oraz udzielili wiele cennych wskazówek. Kolejny wykład wygłosił trener Krzysztof Ptak (LKLA Krokus Astromal Leszno), który bazując na doświadczeniu w pracy ze swoją wychowanką Lilianną Zagacką – rekordzistką Polski w trójskoku wygłosił wykład o zasadach naboru do skoków z ukierunkowaniem na trójskok kobiet i mężczyzn.

Ostatnim punktem pierwszego dnia konferencji było omówienie szkolenia w Zapleczu Kadry Narodowej w 2019 oraz przedstawienie proponowanych składów oraz warunków kwalifikacji do ZKN w 2020 roku. Głos kolejno zabierali trenerzy blokowi: Dariusz Górski, Jarosław Chwałek, Przemysław Pawlak oraz Jan Grenda. Temat kwalifikacji wzbudzał wiele kontrowersji i wymaga dalszej dyskusji jednak na zakończenie trener koordynator ZKN Jarosław Jagaciak oraz trenerzy blokowi uzyskali jednogłośne absolutorium od zebranych trenerów.

Drugiego dnia konferencja rozpoczęła się od dyskusji nad kształtem kalendarza zawodów w roku 2020. Na dzień chwilę obecną wygląda on następująco:

Po dyskusji nad kalendarzem odbyły się jeszcze trzy wykłady. O przepisach i decyzjach sędziowskich pojawiających się w biegach opowiedział nam na przykładach audiowizualnych doświadczony sędzia LA, starter Pan Hieronim Sokołowski.
Następnie głos zabrał trener Marek Walczak, który opowiedział nam o rozwoju klubu sportowego na przykładzie swojego klubu KS Stal LA Ostrów Wlkp. który w ostatnich latach zrobił bardzo duży postęp punktowy oraz wizerunkowy.
W trzecim wykładzie sobotniego przedpołudnia trener Tadeusz Osik, wiceprezes ds. szkolenia PZLA, a także przez wiele lat trener główny bloku sprintu PZLA wygłosił wykład: Wybrane zagadnienia treningu szybkości u sprintera, w którym przypomniał podstawy pracy trenera sprintu i przybliżył pojęcie szybkości. Pokazał także zgromadzonym kanony swojej pracy na przykładzie jednego z najlepszych sprinterów ostatnich lat – Marcina Jędrusińskiego.

Po przerwie obiadowej odbyły się Konsultacje programowo-finansowe dla wielkopolskich klubów lekkoatletycznych, które przeprowadzili przedstawiciele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego z Dyrektorem WSS Panem Dawidem Gluzą na czele.

Konferencja przebiegła pomyślnie, a wiedza jaką zyskaliśmy z pewnością wspomoże naszą codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą.
Dziękujemy Państwu serdecznie za udziała a Gospodarzom za pomoc i gościnne przyjecie.

Mamy nadzieję spotkać się z Wami znów pod koniec tego roku. Jeśli macie Państwo sugestie odnośnie tematyki prezentowanych wykładów to prosimy o zgłoszenia – chętnie je zrealizujemy dla Was!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.