W pierwszy wrześniowy weekend zawodnicy kategorii U23 walczyli o medale podczas Mistrzostw Polski U23 w Białej Podlaskiej. W zawodach, które odbyły się w dniach 4-5. września zawodnicy z Wielkopolski zdobyli 10 medali: 4 złote, 3 srebrne i 3 brązowe.

Mistrzami Polski w konkurencjach indywidualnych zostali: Klaudia Adamek (KS Gwardia Piła) i Nikodem Dworczak (WMLKS Nadodrze Powodowo). Podopieczna trenera Romana Marciniaka będąca w świetnej formie pobiła w eliminacjach rekord życiowy uzyskując 11.47 (+1.3m/s) a następnie zwyciężyła w finale 100m z czasem gorszym zaledwie o 1 setną sekundy 11.48 (+0.8m/s). Nie był to koniec pokazu wysokiej dyspozycji Klaudii, gdyż dzień później sięgnęła po srebro w biegu na 200m także z nową “życiówką” 23.91.

Mistrzyni Polski na 100m – Klaudia Adamek KS Gwardia Piła

Na zdecydowanie dłuższym dystansie po złoty medal Mistrzostw Polski U23 sięgnął zawodnik WMLKS Nadodrze Powodowo – Nikodem Dworczak. Zawodnik trenera Artura Walczaka-Mortezaei pobiegł po złoto na dystansie 3000m pprz. w czasie 9.:33.35 wyprzedzając o niecałe 3 sekundy zawodnika trenera Mateusza Gościniaka z MKL Jarocin Krystiana Zdrojewskiego, który zdobył srebro.

Mistrzami Polski U23 w biegach sztafetowych zostali zawodnicy OŚ AZS Poznań. W czasie 40.66 dystans 4x100m pokonała sztafeta w składzie: Adam Balcerek, Mateusz Siuda, Adrian Wesela i Patryk Wykrota (podopieczni trenera Tadeusza Osika). Drugi złoty medal w sztafecie 4x400m dołożył do kolekcji Patryk Wykrota biegnąc razem z klubowymi kolegami: Mikołajem Buzałą, Mikołajem Nawrotem (trener – Edward Motyl) oraz Amadeuszem Zdrojewskim. Panowie dystans 4x400m pokonali w czasie 3:13.15.

Ostatnia zmiana sztafety 4x100m OŚ AZS Poznań Adrian Wesela-Patryk Wykrota

Wyrównany rekord życiowy oraz srebrny medal to dorobek Natalii Benedykcińskiej z KS Stal LA Ostrów Wlkp. Skoczkini w dal na co dzień trenująca z trenerem Markiem Walczakiem uzyskała rezultat 6.14 =PB co dało jej drugie miejsce, do zwycięstwa zabrakło 3 cm.

Dekoracja medalowa najlepszych skoczkiń w dal

Z brązowych medali Mistrzostw Polski U23 cieszyło się troje zawodników: Pamela Jakubowska (LUKS Orkan Września) i Kamil Swancar (OŚ AZS Poznań) w rzucie młotem oraz Nikodem Wylęga (LKS Orkan Ostrzeszów) w biegu na dystansie 400m ppł. Podopieczna trenera Przemysława Pawlaka uzyskała w najdalszym rzucie równe 50 metrów, a Kamil rzucił po brązowy medal 57.82 (trener – Grzegorz Nowak). W biegu na 400m ppł. Nikodem uzyskał najlepszy w sezonie wynik 53.23.

Medaliści Mistrzostw Polski U23, Biała Podlaska, 4-5.09.2020:

W klasyfikacji punktowej Wielopolska zajęła 3 miejsce z 488 punktami (w 2019 roku było 418pkt. i 4 miejsce). Zwyciężyło województwo Mazowieckie (1027), przed Śląskim (520). Najwyżej z klubów na 5 miejscu został sklasyfikowany klub OŚ AZS Poznań ze 189 punktami.